Bişektomi (Yanak İnceltme)

Blog

Son yıllarda adından sıkça söz edilen ve estetik operasyonları arasında yer alan Bişektomi diğer deyimle Yanak İnceltme Estetiği gün geçtikçe popülaritesini arttırmakta. Popülaritesi artan, Bişektomi nedir? Bişektomi kimler için uygundur? Ve Bişektomi’nin zararları var mıdır? Sizler için araştırdık. 

Tam anlamıyla araştırıldığında Bişektomi; yüzde yanak ve çevresine kalıcı olarak şekil verme işlemidir. Aynı zamanda Hollywood yanağı olarak da tanımlanan Bişektomi işlemi ile yüzde altın oranın yakalanması hedeflenirken, yüz hatları belirgin şekilde keskinleştirilir.  Yuvarlak, kare ve U görünümlü yüz hatlarına sahip kişilerin tamamen estetik kaygı ile başvurduğu Bişektomi operasyonu sonrasında elmacık kemikleri ve çene ucu arasında ters üçgen bir görünüm yakalanarak yüz V görünümüne kavuşur. 

Bişektomi esnasında, yanaktaki bukkal adı verilen yağ dokusu cerrahi yöntemlerle alınır. Bu işlem iç yanaktan yapıldığından dolayı herhangi bir iz kalmamaktadır. 

BİŞEKTOMİ - YANAK İNCELTME KİMLER İÇİN UYGUNDUR?
Bişektomi kimler için uygundur sorusunun hemen ardından gelen soru ise erkekler Bişektomi yaptırabilir mi?  Evet, Bişektomi kadın ve erkeklerin yaptırabileceği ortak estetik operasyonlar arasında yer almaktadır. Ancak Bişektomi için yaş sınırı var mıdır? Sorusu için kesin bir yanıt maalesef verilmemiştir. Nedeni ise, kişilerin yüz hatları zamanla değişim göstermeye devam etmektedir. Bazı kişilerde 18 -20 yaş aralığında yüz hatları tam anlamıyla otursa da bazı kişilerde yüz hatlarının değişimi ve oturması 24-25 yaşlara kadar devam etmekte olduğu söylenmektedir. 

Bu yaş aralıklarından sonra yüz hatlarından memnun olmayan, vücut yapısına göre yüzü daha tombul olan ya da hayal ettiği yüz görünümüne kavuşmak isteyen herkes Bişektomi tercih edebilmektedir. Nitekim Bişektomi için uygunluk durumuna yine kişinin doktoru en doğru yanıtı verebilecektir. Öncesinde yapılacak detaylı muayene ve gerekli görülmesi durumunda yapılacak tetkiklerle Bişektomi ye mani bir durum var mıdır, tespit edilebilmektedir.

Bişektomi yüzdeki yuvarlak görüntüyü ortadan kaldırarak yüzün daha ince ve uzun görünmesini sağlar.  Bişektomi operasyonunda yüz ve vücut uyumunun da dikkate alınması yine önemli detaylar arasındadır.  


BİŞEKTOMİ -YANAK İNCELTME NASIL YAPILIR?
"Bişektomi nedir?", "Bişektomi kimlere yapılır?" Soruları ardından en çok merak edilen bir diğer soru ise;
"Bişektomi nasıl yapılır?" "Bişektomi acı verir mi?"

Bişektomi estetiğine karar veren kişiler mutlaka öncesinde hekimleri ile ön muayeneden geçmeli ve süreçle ilgili net olarak bilgi almalıdır. Kişi hayal ettiği yüz ifadesini hekimine doğru aktarmalı ve hekim mevcut yüzde maksimumda yapılabilecek değişiklikleri hastaya doğru olarak ifade etmelidir. Kişinin varsa kronik hastalıkları, devamlı kullandığı ilaçları bu bilgileri doktoru ile paylaşmalıdır.

Bişektomi estetiği lokal anestezi uygulanarak yapılan bir operasyondur. İç yanağa ortalama 1 cm kadar kesi açılır ve öncesinde belirlenen yağ dokuları dokusu bu kesiden çıkarılır. Burada önemli olan bir diğer husus ise iki yanağa ayrı ayrı işlem uygulandığı için asimetrik görüntünün oluşmamasıdır. Bu nedenle mutlaka alanında deneyimli bir hekimden hizmet alınması gerekmektedir. Akabinde kesi delikleri içten dikilerek kapatılır ve yüzde dışarıdan herhangi bir iz kalmaz.  

BİŞEKTOMİ AMELİYATI NE KADAR SÜRER? 
Bişektomi ameliyatı 30 ila 60 dakika aralığında süren bir operasyondur. Kişinin hastane yatışına gerek kalmadan Bişektomi sonrası direk taburcu edilebilir. 

BİŞEKTOMİ AMELİYATI SONRASINDA NELERE DİKKAT EDİLMELİDİR?

  • Bişektomi ameliyatının en önemli handikabı enfeksiyon riskidir. Ağız içinde herhangi bir enfeksiyon riskine karşı hekimler genellikle hastalara antibiyotik önermektedir. Bu süreçte hastaların hekim yönlendirmelerine eksiksiz uymaları oldukça önem taşımaktadır. 
  • Bişektomi sonrası iyileşme süreci ise merak edilen diğer konular arasında yer alıyor. Bişektomi operasyonu sonrasında hekim yönlendirmelerine tam uyum sağlanır, ağız bakımının doğru yapılması süreci hızlandırabilmektedir. 
  • Bişektomi ameliyatı sonrasında çiğneme gerektiren sert gıdalardan uzak durulması, mümkün oldukça sıvı gıdalarla beslenilmesi de iyileşme sürecinde pozitif etki edecektir.
  • Bişektomi ameliyatı sonrasında ortalama 1 hafta içinde iyileşmelerin başladığını söylemek mümkündür. Ancak yüz bölgesinde 2 ile 3 hafta kadar şişlik görülmeye devam edebilmektedir. Bu süre kişiden kişiye değişkenlik gösterebilmektedir.  Yine her cerrahi müdahaleden sonra olduğu gibi Bişektomi sonrasında da alkol ve sigara tüketiminden uzak durulması önerilmektedir. 


BİŞEKTOMİ ESTETİĞİNİN AVANTAJLARI NELERDİR?
Bişektomi operasyonu esnasında herhangi bir dolgu ve protez kullanılmadığından çok daha pürüzsüz ve doğal bir görünüm sağlar.Yüzde yapılan bu operasyon yanak içindeki kesi ile gerçekleştiği için herhangi bir iz veya kalıcı hasar söz konusu değildir. Bişektomi ameliyatı operasyon açısından da konforludur ve ortalama 30-60 Dakika arasında sürer. Ve en büyük özelliği ise operasyon sonrası hastanede yatışa gerek kalmaz.  

BİŞEKTOMİ ESTETİĞİNİN ZARARLARI VAR MI?
Yapılan araştırmalar gösteriyor ki Bişektomi ameliyatının bilinen veya yaygın bir zararı ya da yan etkisi yoktur. Ancak her cerrahi müdahalede olduğu gibi bir takım riskleri mevcuttur. En önemlisi ise enfeksiyon riskidir. Operasyon sonrasında kısa süreli ağrılar görülse de hekim yönlendirmelerine tam özen gösterilirse bu ağrıların hızlıca geçtiğini söylemek mümkündür. 

Bişektomi yana yani estetiğindeki en önemli faktör doğru klinik ve doğru hekimin tercih edildiği unutulmamalıdır. Özellikle yüz bölgesinde yapılacak bir operasyon olması nedeniyle mutlaka profesyonel bir sağlık kurumunda uzman hekimlerce hizmet alınmalıdır. Çünkü iki yanaktaki simetrinin doğru oluşturulması hekimin becerisi ile doğru orantılıdır. 


BİŞEKTOMİ AMELİYATI FİYATLARI NEDİR? 
Birçok estetik operasyonda yapılacak işlemler, işlemlerin süreleri ve aynı zamanda fiyatlandırmaları kişiden kişiye değişkenlik göstermektedir. Bu operasyonların fiyatlandırmaları kişinin yüz yapısına, tam olarak ihtiyaçlarına ve işlem süresine, hekimin muayene ve işlem ücretine göre değişmektedir. 

Bişektomi fiyatlarını araştırdığınızda bazen kliniğin konumu, bazen referans hastalar, bazen teknolojik farklılıklar, zaman zamanda yapılacak uygulamalar gibi faktörler ön plana çıkabiliyor. Bişektomi için fiyatlandırma, alanında uzman cerrahlar tarafından yapılan muayeneler sonrasında, kişiye özel  planlama yapılması sonucunda belirlenebilmektedir. Birçok klinik Bişektomi fiyatı nedir sorusuna cevap olarak sabit bir fiyat belirlemiş olsa da, burada kişiden kişiye ve ihtiyaca göre yapılacak operasyona göre fiyat değişebilmektedir. Ve kişiye özel Bişektomi fiyatı belirlenmektedir,  bu nedenle en çok merak edilen   “Bişektomi fiyatları İstanbul“, “2020 Bişektomi fiyatları“, “Bişektomi fiyatları Bakırköy“, gibi soruların maalesef net bir cevabı bulunmamaktadır

Sizlerde bişektomi operasyonu için detaylı bilgi ve ücretsiz ön muayene randevusu için bizlerle iletişime geçiniz. 

 

Vega Center Blog