Gülüş Tasarımı

Blog

Gelişen teknoloji birçok branşta olduğu gibi Diş uygulamalarında ve ortodonti tedavilerinde de maksimum çözüm önerisi ve faydayı beraberinde getirmiştir.
Diş hekimliği evvelinde ağız içi sağlık sorunları, diş ve diş eti hastalıkları nedenleriyle tercih edilirken, son yıllarda estetik kaygılarla yapılan diş operasyonları da ciddi artış göstermiş durumda. Son yılların en popüler estetik uygulamaları arasında hızlı giriş yapan diş estetiği ise; diş hekimliğinin birkaç branşının bir araya gelmesi ile yapılan uygulamaların tamamı anlamına geliyor. Diş estetiği konusunda temel amaç, herhangi bir sağlık sorunundan tamamen bağımsız daha estetik bir görünüş ve gülüş elde etmektedir. 

DİŞ ESTETİĞİNE HANGİ DURUMLARDA İHTİYAÇ DUYULUR?
Çapraşık veya ayrışık dişlerde, 
Renginde sonradan sararmalar görülen dişlerde, 
Doğuştan rengi sarı olan dişlerde, 
Gülerken diş etlerinin olması gerekenden fazla görünmesi durumunda
Dişler arasındaki orantısız boşluk olması halinde
Dişlerde kırık olması durumunda
Bazı dişlerin kısa veya bazı dişlerin uzun olması durumunda

DİŞ ESTETİĞİ VE GÜLÜŞ TASARIMINDAKİ ÖNEMLİ BELİRLEYİCİLER; 
Estetik bir gülüş elde etmek için yapılan işlemlerden sonra dikkat edilen ve gülüş tasarımını başarılı kabul edilmesini sağlayan belli hususlar vardır. Bunların başlıca olanları ise aşağıdaki gibidir. 

Diş Eti Seviyesi 
Diş etleri gülündüğünde olması gereken ölçüde görülmelidir. Özellikle üst dudakta aşırı görünen diş etlerine diş estetiği ile müdahale edilmektedir. 

Dişlerin Şekli Ve Dizilimi
Dişlerin dizilimi diş estetiğinin genel konuları başında gelir. Bu gibi durumlarda çapraşık ve ayrışık dişler için ortodonti tedavisi uygulanarak gülüş tasarımının ilk aşaması gerçekleştirilmiş olur. 

Diş Rengi
Dişlerin renginin çok beyaz olması başarılı bir gülüş tasarımı veya diş estetiği gerçekleştiği anlamına gelmemektedir. Burada kişinin dişlerinde sonrada oluşan sararmaların çözüme kavuşturulmalı ve doğal diş rengi belirlenmelidir. Sonrasında doğal diş tonu üzerinde beyazlatmalar yapılarak diş rengi beyazlatılabilmektedir. Diş rengi gülüş tasarımında ve diş estetiğinde en önemli belirleyicilerden bir diğeridir. Sarı veya rengi solan dişlerin estetik görünümü yakalaması maalesef başarılı olamayacaktır.  

Dişlerde Kırık Veya Eksik Dişler
Dişlerde oluşan kırıklar ve eksik diş tedavileri diş estetiğinde en çok talep gören konuların başındadır. Bu gibi durumlarda en çok tercih edilen tedavi şeklinin başında ise kompozit dolgular gelmektedir. Bu sayede dişler maksimum doğallıkla tedavi edilirken aynı zamanda estetik gülüş yakalanmış olmaktadır. 

DİŞ ESTETİĞİ KAPSAMINDA NELER YAPILIR?
Diş beyazlatmaları
Estetik diş kaplamaları
Yaprak Porselenler
Kompozit Lamina
Zirkonyum Kaplamalar
Diş Eti Tedavileri
Diş ve diş eti seviyeleme 

Diş estetiğinde öncelikle hasta talebi dikkate alınır ve hastanın estetik kaygıları dinlenir. Akabinde hekim yönlendirmeleri ve estetik gülüş tasarımı olan planlama yapılır ve sonrasında tedavi başlar. Diş estetiğinde planlama ve ihtiyaçlar tamamen kişiye özel olarak belirlendiğinden dolayı diş estetiği için belirli bir fiyatlandırma veya tedavi süresi vermek mümkün ve aynı zamanda doğru değildir.
Bazı vakalarda sadece zirkonyum kaplamalar ile estetik bir gülüş yakalamak mümkün olurken, bazı vakalarda ortodonti tedaviye ihtiyaç duyulabilmektedir. Buda tedavi süresini 1 ay ile 2 yıl arasında değişmesine sebebiyet vermektedir. 

Sizlerde gülerken dişlerinizi gizliyorsanız, diş yapınızdan memnun değilseniz, diş estetiği hakkında detaylı bilgi almak ve ücretsiz ön muayene randevusu için bizimle iletişime geçiniz. 


Vega Center Blog