Bıyık Ekimi

Gelişen teknoloji sayesinde saç dökülmeleri ve kellik sorunlarını çözüme kavuşturan yöntemler zamanla diğer ihtiyaçlar içinde çözüm olmaya başladı. Saç ekimi tekniklerinden yola çıkılarak geliştirilen teknolojilerle bıyık ekimi ve sakal ekimi gerçekleştirmekte mümkün hale gelmiş durumda. 

Bıyık ekimi, erkeklerde bıyık dökülmesi, bıyıkların seyrek olması veya bıyık çıkmaması gibi durumlarda köklerden alınan saç köklerinin bıyık bölgesine naklinin yapılması işlemidir. Tıpkı saç ekiminde olduğu gibi donör bölge belirlenmesi akabinde uygun köklerin belirlenmesi ve bıyık bölgesine ekimi sağlanır. 

BIYIK NEDEN DÖKÜLÜR ?
Bıyık dökülmesinde de tıpkı saç dökülmesinde olduğu gibi birçok neden sıralamak mümkündür. Ancak genel hatları ile incelendiğinde; genetik faktörler, bıyık çekme alışkanlığı, İltihaplanmalara bağlı dökülmeler ve sedef hastalığı neticesinde bıyık dökülmelerinin görülmesi olağandır. Bu konuda en doğru tespit ve teşhisi muayene sonrası hekimler verebilmektedir. 

BIYIK EKİMİ NASIL YAPILIR?
Bıyık ekimi yaptırmak isteyen hastaların merak ettiği konuların başında ise bu operasyonun nasıl gerçekleştirileceği sorusu gelir. Bıyık ekimi için ilk aşamada köklerin alınacağı donör bölge belirlenir. Sonrasında bıyık ekimi yapılacak bölgede planlama gerçekleştirilir. Bıyık ekimi yapılacak olan bölge hastanın kendi seçimi ile belirlenir ancak doktor önerisi de burada dikkate alınmalıdır. Doğal görünüm için en önemli aşamalardan biride bıyık ekimi yapılacak olan bölgenin doğru planlanmış olmasıdır. 

Bıyık ekimi için birçok teknik denenmiş ve sonuç itibariyle FUE yönteminde güzel ve başarılı sonuçlar elde edilmiştir. Bıyık ekimi operasyonlarında lokal anestezi uygulanmaktadır. Bıyık ekimi sırasında alınan kökler direk olarak uygun bölgeye nakledilirken çok ince uçlu iğneler kullanılır. Toplanan kıl kökleri temizlenerek bıyık ekimi yapılacak olan bölgede açılan kanallara ekimi sağlanır. Bu nedenle herhangi bir kesi yahut yara izine çok rastlanılmaz. Olası izler ise bıyıkların uzamasıyla kamufle olmaktadır.

EKİLEN BIYIK NE ZAMAN ÇIKAR?
Bıyık ekiminde de saç ekiminde olduğu gibi bir süreç olduğunu söylemek mümkündür. Ekimi yapılan köklerde ilk 2 ay içinde şok dökülme diye tabir edilen bir dökülme görülür. Bu dökülme kişiden kişiye değişkenlik gösterir bazı durumlarda ekilen köklerin neredeyse tamamı bazı durumlarda ise bir kısmının döküldüğünü de söylemek mümkündür. Bu dökülmeler ardından yen ve daha sağlıklı köklerin uzama süreci başlar ve bu süre ortalama 2-4 ay kadar devam eder. Sonrasında bıyıkların sağlıklı şekilde uzadığı gözlemlenebilmektedir. 

BIYIK EKİMİNDEN SONRA İLK 1 HAFTA ?
Bıyık ekimi sonrasında ilk 48 saat içerisinde kabuklanmalar ve ufak yaraların olması olağandır. Ortalama 1 hafta içerisinde bu yaraların iyileştiğini söylemek mümkündür. Hafif kızarıklar ise ortalama 2 hafta içerisinde tamamen geçmiş olacaktır. Dudakta operasyona bağlı oluşan şişlik ve ödem bir hafta içerisinde iner ve hasta rahatlıkla normal hayatına devam edebilir duruma gelir. 

BIYIK EKİMİNDE KIL KÖKÜ SAYISI NE KADAR OLMALI?
Bıyık ekimi operasyonlarında ekilecek kök sayısı hastanın tercihine bırakılırken zaman zaman hekim yönlendirmesi de yapılmaktadır. Yara izi nedeniyle yada yaraya bağlı kısmi bıyık dökülmelerinde genel olarak 100 ile 200 kök aralığında bıyık ekimi yeterli görülmektedir. 

Bıyıkların seyrek olması durumunda ise bu sayısı ortalama 400 kök sayısına kadar çıkabilmektedir. Ancak bazı durumlarda hiç bıyığı olmayan kişiler için ekimi yapılan kök sayısı yine tercihe bağlı olmak kaydıyla ortalama 600 ile 800 kök aralığında değişkenlik göstermektedir. 

BIYIK EKİMİ SONRASI NELERE DİKKAT EDİLMELİDİR?
Bıyık ekimi operasyonları sonrasında iyileşme oldukça hızlı ilerlemektedir. Ancak operasyonun yüz bölgesinde gerçekleşmesi ve yüz bölgesindeki derinin genel olarak hassas olması nedeniyle kabuklanmalar olması beklenen bir durumdur. Bıyık ekimi sonrası en önemli detay oluşan bu kabuklanmaların soyulmaması ve kendiliğinden iyileşmeye bırakılmasıdır. Bu süreçte kesinlikle doktor yönlendirmeleri dikkat alınmalı ilaçlar düzenli olarak kullanılmalıdır. Bu neticede iyileşmenin hızla gerçekleştiği görülecektir. 

Saç ekimi sakal ekimi ve hatta kaş ekimi operasyonları sonrasında olduğu gibi bıyık ekimi sonrasında da ekim yapılan bölgenin temastan korunması önemlidir. Operasyon sonrasındaki ilk 14 gün içerisinde havuza veya denize girilmemeli, bölge aşırı güneşten korunmalıdır. Varsa hekimin verdiği ilaçlara devam edilmeli ve hekim yönlendirmeleri mutlaka dikkate alınmalıdır. 

BIYIK EKİMİ FİYATLARI NEDİR?

Bıyık ekimi araştıran kişilerin en merak ettiği konulardan biri de  ‘bıyık ekimi fiyatları ne kadar’ .  Bıyık ekiminde de saç ekiminde olduğu gibi fiyatlandırmayı belirleyen birçok detay mevcuttur. 

Tıpkı sakal ekimi uygulamalarında olduğu gibi bıyık ekimi operasyonlarında da fiyatlar incelendiğinde operasyonun yapılacağı kliniğin marka değeri, referans hastaları ve kullanılan teknolojiler gibi birçok detayın fiyatı direkt olarak etkilediği görülmektedir. 

Bıyık ekimi için fiyatlandırma, alanında uzman hekimler tarafından yapılan analizler sonrasında, kişiye özel  planlama ile belirlenir. Birçok klinik sabit bir fiyat belirlemiş olsa da, burada kişiden kişiye ve ihtiyaca göre yapılacak bıyık ekimi operasyonunda fiyat değişebilmektedir. Ve kişiye özel bıyık ekimi fiyatı belirlenmektedir,  bu nedenle en çok merak edilen  “bıyık ekimi fiyatları İstanbul“, “2020 Sakal ekimi fiyatları“, “Sakal ekimi fiyatları Bakırköy“, gibi soruların maalesef net bir cevabı bulunmamaktadır. 

Sizlerde saç ekimi, sakal ekimi ve bıyık hakkında daha detaylı bilgi almak, bıyık ekim fiyatlarını öğrenmek ve ücretsiz ön muayene randevusu almak için bizimle iletişime geçiniz.


- Ücretsiz Danışma -

Hayallerinizi Ertelemeyin, Bizimle İletişime Geçin!

Şimdi değişim zamanı.
Merak ettiğiniz her şeyi bize danışabilir, ücretsiz ön muayene randevusu alabilirsiniz.
Uzman hekimlerimiz ve sağlık profesyonellerimiz sizler için burada.

  • %99 Memnuniyet 
  • En İyi Fiyat
  • Uzman Ekip
  • Kaliteli Hizmet

Vega Center Blog