Liposuction (Yağ Aldırma)

Blog

Çağımızın en büyük sorunlarından biri haline gelen fazla kilolar, obezite ve bunların karşısında yer alan kusursuz fizik görünümü.Kilo fazlalığı hem sağlık hem yaşam kalitesinin düşmesi hem de estetik açıdan kişilerin mutsuz olmasına sebebiyet vermektedir. 

Fazla kilonun, başta kalıcı sağlık sorunları, zamanla düşen yaşam standartı, kısıtlanan hareket özgürlüğü, arzu edildiği gibi giyinememe, özgüven kaybı ve daha birçok olumsuz etkisi olduğunu söylemek mümkündür.

Doğal yollarla yapılan diyet, rejim ve spor bir noktaya kadar işe yarasada bazı durumlarda cerrahi müdahaleler tercih edilmektedir. Özellikle bölgesel kilo artışlarında ya da genetik bölgesel kilolanmalarda spor ve diyet hızlı çözüm sunamamaktadır. 

İşte bu bölgesel yağlanmalardan kurtulmak konu olduğunda ise gelişen teknoloji insanları Liposuction ile tanıştırmıştır. Ve yapılan araştırmalar göstermektedir ki kadın erkek fark etmeden en çok tercih edilen cerrahi estetik operasyonlar arasında Liposuction yer almaktadır. 

Peki, Liposuction tam olarak nedir? Kimler Liposuction yaptırabilir? Liposuction ‘un zararları var mıdır? Liposuction operasyonu hakkında merak ettiğiniz her şeyi bu yazımızda bulabilirsiniz. 


LİPOSUCTİON NEDİR?
Teknik terimi ile Liposuction estetik operasyonlar arasında yer alan ve plastik cerrahide kullanılmakta olan vücudun istenilen bölgelerinden yağ alma işlemidir. Liposuction kelimesi latince  ‘lipo’ sözcüğünden türemiştir. Lipo kelimesinin Türkçe deki karşılığı ise yağ anlamına gelmektedir. 

Liposuction popülaritesini hiç kaybetmeyen cerrahi müdahaleler arasında yer alırken hakkında en çok soru sorulan ve maalesef çokça yanlış bilgi dolaşan işlemlerin başında geliyor. Liposuction bir zayıflama yöntemi olarak düşünülmemelidir. Kişinin sağlıklı olmak ve hayal ettiği fit görünüme kavuşmak adına düzenli beslenme düzenli spor ile önce yaşam standartlarını yükseltmesi gerekmektedir. Ancak uzun süren veya içinde katı yasakların olduğu diyetler ya da çok yoğun egzersizlerinde yeterli sonucu veremediği durumlarla karşılaşmak mümkündür ve bu noktada devreye Liposuction girer. 

Özellikle bölgesel yağlanmaların yoğun olduğu durumlarda sadece spor ve diyet ikilisinin yetmediği herkesçe bilinen bir gerçektir. Kişi sağlıklı ve düzenli bir hayatı tercih ettikten sonra Liposuction ı tercih etmelidir. Nitekim kilosu gayet normal olan biride bölgesel yağlanmalar neticesinde Liposuction operasyonunu tercih etmektedir. Özellikle iç ve dış bacak, göbek ve basenler bu konuda en çok şikâyet alan bölgelerdir. Bu durum erkeklerde ise meme büyümesi şikâyetleri ile kendini göstermektedir. 


LİPOSUCTİON SONRASI İYİLEŞME 
Liposuction işlemlerinde farklı yöntemler ve yöntemlere süreçler bulunmaktadır.Örneğin lazer Liposuction operasyonlarında genel anestezi yapılırken diğer yöntemlerde lokal anestezi tercih edilebilmektedir. Liposuction ameliyatı sonrasında herhangi bir hastane yatışına gerek duyulmasa da, lazer liposuction’da bir günlük hastane yatışı gerekebiliyor.

Liposuction operasyonu sonrasında ekseriyetle ilk 1 hafta kadar ağrılar görülebilmektedir. Bu ağrılar ilk 2-3 gün biraz daha yoğun olup sonrasında azalmaya başlandığı söylenebilmektedir. Ortalama 1 ila 2 hafta sonra normal hayata dönüş mümkündür. Ancak minimumda 4 hafta ağır spor ve egzersizlerden uzak durulması önemlidir. Liposuction ameliyatı sonrasında Alkol ve sigara tüketimine ara verilmeli veya minimuma indirilmelidir. 

Liposuction sonrasında kullanılan bandajların ise yaklaşık olarak yine 4 hafta kadar kullanılması önerilmektedir. Liposuction ameliyatı sonuçlarının gözle görülür etkisi içinde ortalama 4 ila 6 aylık bir zaman dilimi geçmesi gereklidir. Liposuction operasyonu sonrasında olası enfeksiyon risklerini ve ağrıları minimuma indirmek adına mutlaka hekim yönlendirmelerine tam uyum sağlanmalıdır.  Hekimin önerdiği antibiyotik ve ağrı kesicileri kullanmakta ise herhangi bir sakınca görülmemektedir. 

Tüm estetik operasyonlarda cerrahi müdahalelerde olduğu gibi Liposuction sonrasında da koruma dönemi oldukça önemlidir. Liposuction ameliyatının tam manasıyla sonuç vermesi kalıcılığın maksimum seviyede devam etmesi için beslenme şekline de dikkat etmek oldukça önem taşımaktadır. Liposuction sonrası mümkün oldukça sebze ve lifli gıda ağırlıklı beslenme önerilmektedir. Liposuction operasyonu yapılan bölgede maalesef ki tekrar yağlanma olmayacağı garantisi genellikle verilemez bu nedenle yaşam standartları ve sağlıklı beslenme konusunda özenli davranılması gereklidir.  

LİPOSUCTİON ZARARLARI VAR MIDIR?
Liposuction ameliyatının işin ehli uzmanlar tarafından ve profesyonel sağlık kuruluşlarında yapıldığından zararı olmayan bir operasyon olduğunu söylemek mümkündür. 

LİPOSUCTİON AMELİYATINDA YAŞ SINIRI NEDİR?
Liposuction çağımızda herkesçe tercih edilen operasyonlar arasında yer alırken yaş ile ilgili herhangi bir sınırlama belirtilmediği görülmektedir. Ancak 18 yaşını geçkin kişilere önerilmektedir. İleri yaşlarda yapılan Liposuction operasyonları sonrasında ise deride sarkmaların görülmesi muhtemeldir. Bu nedenle çok ileri yaşlardaki hastalara önerilmediğini söylemek mümkündür.

 

ERKEKLER İÇİN LİPOSUCTİON
Liposuction ameliyatında kadın veya erkek ayırımı yapılmamaktadır. Uygulanan yöntem aynıdır. Ancak uygulama bölgeleri değişkenlik gösterebilmektedir. Örneğin kadınlar, bacak, basen bel veya göbek için tercih ederken erkeklerde ise Liposuction daha çok boyun altı, göbek ve meme bölgesi yağlanmalarında tercih edilmektedir. 

2020 YILI LİPOSUCTİON FİYATLARI NEDİR? 
Liposuction ameliyatı denildiğinde akla gelen ilk soru ise günümüzde Liposuction fiyatları ne kadar?Birçok estetik ve cerrahi müdahalede olduğu gibi Liposuction fiyatları da operasyondan operasyona değişkenlik göstermektedir. Liposuction fiyatlarının belirlenmesinde; Liposuction uygulanacak bölge sayısı, alınacak yağ hücresi miktarı, beraberinde uygulanacak kombine operasyonlar, hastane ve doktor seçimi gibi birçok detay Liposuction ameliyatlarının fiyatlarında belirleyici olmaktadır. 

Liposuction için fiyatlandırma, alanında uzman hekimler tarafından yapılan analizler sonrasında, kişiye özel  planlama ile belirlenir. Birçok klinik sabit bir fiyat belirlemiş olsa da, burada kişiden kişiye ve ihtiyaca göre yapılacak burun estetiği operasyonunda fiyat değişebilmektedir. Ve kişiye özel Liposuction  fiyatı belirlenmektedir,  bu nedenle en çok merak edilen   “Liposuction  fiyatları İstanbul“, “2020  Liposuction fiyatları“, “ Liposuction fiyatları Bakırköy“, gibi soruların maalesef net bir cevabı bulunmamaktadır. 

Sizlerde Liposuction ameliyatı hakkında detaylı bilgi almak ve ücretsiz ön muayene randevusu için bizlerle iletişime geçebilirsiniz.Vega Center Blog