PRP

Blog

Platet Rich Plasma ifadesinin kısaltılmasıyla telaffuz edilen PRP,  kişilerin kendi vücudundan alınan kana uygulanan özel işlemler sonrasında elde edilen bileşen tedavi için uygulanacak bölgeye tekrar enjekte edilmesi suretiyle yapılan tedavi şeklidir. Alınan kana uygulanan işlemler sonrasında elde dilen plazma protein açısından oldukça zengindir ve bu sayede hücre yenilenmesinin oldukça hızlı şekilde gerçekleşmesini sağlar. 

PRP tedavisinin en önemli özelliği herhangi bir ilaç içeriği olmadan uygulanan bir tedavi yöntemi olmasıdır. Günümüzde, cilt gençleştirmelerinden, ortopedik hastalıkların tedavisine kadar birçok alanda alanda kullanılan PRP tedavi yöntemi ile saçların dökülmesi, dökülmeye bağlı seyrelmelerin ve aynı zamanda cansız ve sağlıksız saçların güçlendirilmesi konusunda uygulanmaya başlamıştır.

PRP tedavi yöntemi ile saçların hızlı şekilde sağlıklı ve canlı görünüme kavuşmasını sağlamak mümkündür. PRP yöntemi ile saç kökleri hedeflenerek hücrelerin yenilenmesi amaçlanır ve beslenen hücreler sayesinde saçların çok daha sağlıklı uzaması ve köklere sahip olması mümkündür. 

PRP TEDAVİSİ NE İÇİN UYGULANIR?
Cilt gençleştirme
Saç dökülmelerine karşı saçları ve saç köklerini güçlendirmek
Zamana ve yaşlanmaya bağlı kırışıklıkların giderilmesi
Çatlak ve yara izlerine karşı derinin yeniden yapılanmasını sağlamak
Ağrıların giderilmesi konusunda da PRP tedavi yöntemi uygulanabilmektedir

SAÇ TEDAVİSİNDE PRP

Saç dökülmeleri ve cansız saçların hacim kazanması saçların güçlü yapısına kavuşması için sayısız tedavi ve yöntem denenmiş ve genel olarak en başarılı sonuçlar PRP tedavisi ile alınmıştır.

Genel olarak saç dökülmeleri ele alındığından günlük ortalama 150-200 adet saç telinin dökülmesi doğal dökülme olarak kabul edilmektedir. Ancak bu dökülmeler daha yoğun ve uzun süren bir hal alırsa mutlaka tedaviye yönelik bir aksiyon alınmalıdır.‘Saçlarım çok dökülüyor ne yapmalıyım’ ‘saç dökülmesi nasıl önlenir’ ‘dökülen saçlara ne iyi gelir’ gibi birçok soruya cevap veren PRP tedavisi bu anlamda sunduğu başarılı sonuçlarla oldukça fazla talep görmektedir.  

SAÇ PRP NASIL YAPILIR?
Öncelikle saç PRP tedavisinin mutlaka alanında uzman hekimler tarafından uygulanması gerektiği bilinmelidir. Saçta PRP uygulaması kişiden 15-25 ML aralığında kan alınarak başlanır. Kişiden alınan kanın bileşenleri özel yöntemlerle ayrıştırılır. Ayrıştırılan bu bileşenler içerisinde protein bakımından zengin şekilde elde edilen plazma saç köklerine uygulanır. PRP uygulamasından sonra saç köklerinin zamanla daha sağlıklı bir yapıya kavuştuğu görülebilecektir. 

PRP SAÇ ÇIKARIR MI?
Saç dökülmesi, saçların canlılığını kaybetmesi sonucu alternatif tedavi arayan kişilere oldukça başarılı sonuçlar sunan PRP tedavisi için en çok sorulan bir diğer soru ise ‘PRP saç çıkarır mı’ şeklindedir.

Saç dökülmesi sonucu saçlarda seyrekleşme ve ileri saffada kellik sorunu yaşayan kişiler için PRP doğru bir tedavi yöntemi değildir. PRP saçların canlılığını kaybetmesi zayıf saç telleri ve cansız saç kökleri sonucunda ortaya çıkan doğal dökülmelerin tedavisinde kullanılan bir yöntemdir. İleri safhada saç dökülmesi ve kellik sorunu olanlar bilmelidir ki PRP yöntemi yeni saç çıkarmaz. PRP farklı farklı nedenlerle güçsüz saçların canlılığını kazanması amacıyla gerçekleştirilen bir yöntemdir. Saç kökleri mevcudiyetini koruduğu sürece PRP ile bu köklerin güçlendirilmesi mümkündür. 

HANGİ DURUMLARDA PRP TERCİH EDİLMELİDİR; 
Saç köklerinde ki cansızlıklara bağlı kolay kopan ve dökülen saçların canlılık kazanması
Saçların dokusundaki yıpranmaları onarmak
Saç köklerini besleyerek saçların daha güçlü köklere sahip daha güçlü şekilde uzamasını sağlamak

PRP HEMEN ETKİ EDER Mİ?
Saç PRP uygulaması ile işlem sonrasında farklar görebilmek mümkündür. Ancak PRP uygulamasında en başarılı sonucu almak için ortalama 4 haftalık bir bekleme süresi vardır. 

PRP KAÇ SEANS UYGULANMALIDIR?
Saç  PRP uygulaması için ideal planlama, 2 haftalık periyotlar halinde ve ortalama 4 ile 8 seans arasında yapılması şeklindedir. Saç PRP uygulamasında seansların aralığı ve kaç seans uygulanacağı tamamen kişiye özel ve kişinin ihtiyaçlarına göre belirlenmektedir. PRP uygulaması tamamlandıktan sonra senede ortalama 2 veya 4 defa uygulama tekrar edilerek elde edilen canlılığın korunmasını sağlamak mümkündür.

Sizlerde PRP saç tedavisi hakkında daha detaylı bilgi almak, PRP saç tedavisi fiyatlarını öğrenmek ve ücretsiz ön muayene randevusu almak için bizimle iletişime geçiniz.


Vega Center Blog