Saç Ekimi Yöntemleri Nelerdir?

Blog

Saç ekimi operasyonları, uygulanmaya başlandığı tarih itibariyle ciddi ilerlemeler kaydetmiş ve gelişen teknoloji ile beraber hastaların neredeyse tüm ihtiyaçlarına alternatif çözümler sunar hale gelmiştir. 

Kişiden kişiye değişen ihtiyaçlar neticesinde alternatif yöntemlerin geliştirilmiş olması sayesinde hastaların aldıkları hizmette hem doğru çözümlerin hem de başarılı sonuçların arttığı görülmüştür.  

Kişiler saç ekimine karar verdiğinde akıllarda birçok soru işareti belirirken bunların en başında hangi yöntemle saç ekimi yapılacağı konusu geliyor. Herkes gelişen teknolojide kendine uygun en doğru yöntemi seçmek isterken, uygulanacak yöntemin belirlenmesinde hekim muayenesi de oldukça önemli etkendir. Son geliştirilen teknolojinin veya keşfi son yapılan saç ekimi tekniğinin en başarılı sonuçları verdiğini söylemekte maalesef çok doğru değildir. Çünkü saç ekimi operasyonlarında başarıyı etkileyen en önemli faktörlerden biriside kişinin ihtiyacı olan saç ekimi tekniğinin belirlenmesi ve başarılı şekilde uygulanmasıdır.  Tek bir tekniğin çok iyi veya başarılı sonuçlar verdiğini söylemekse maalesef imkânsızdır. Bazı vakalarda FUE tekniği ile başarılı sonuçlar elde edilirken bazı vakalarda HDI tekniği çok daha başarılı sonuçlar sunmaktadır. 

Kişilerin burada saç ekimi yöntemlerine vakıf olması ve hekim muayenesi sonrasında hekim yönlendirmesi akabinde kendi kararını da verebiliyor olması önemlidir. 

Gelişen teknoloji ile beraber en sık tercih edilen saç ekimi yöntemleri ise aşağıdaki gibidir.

SAÇ EKİMİNDE FUT TEKNİĞİ

FUT saç ekimi tekniği Gün geçtikçe gelişen saç ekimi yöntemlerinde 2000’li yıllar sonrasında kullanılmaya başlanan bir yöntemdir.

Saç ekimi operasyonları süreç olarak benzerlikler gösterirken genel farklılıklar saç köklerinin toplanma ve nakil aşamasında görülmektedir. Saç ekimi operasyonu için yapılan planlama akabinde donör olarak belirlenir. Saç ekimi operasyonlarda genelde ense donör olarak belirlenen bölgeler arasındadır. Nakli yapılacak olan saç kökleri donör bölgeden deri tabakası şeklinde kesilerek çıkarılır sonrasında bu deri kısım daha minimal parçalara ayrılacak saç ekimine ihtiyaç duyulan bölgelere yerleştirilir. Bu operasyonun en önemli avantajı diğer saç ekimi yöntemlerine kıyasla daha kısa zamanda daha fazla saç kökü naklinin yapılabilmesidir. 

FUT saç ekimi tekniğinde tek bir seansta ortalama 3.000 ile 8000 Aralığında saç ekimi yapılması mümkündür. FUT Saç ekimi tekniğinde saç kökleri şeritler halinde deri ile alındığından dolayı diğer saç köklerinin zarar görmesi engellenmiş olur. Bu yöntemin en önemli handikaplarının başında ise iyileşme süresinin oldukça uzun olmasıdır. Ve donör bölgede kalıcı olarak görülen kesi izleridir. Bu yöntemin kullanıldığı zamanlarda geliştirilen FUE Saç ekimi tekniği sonrasında FUT saç ekimi tekniği çok daha az tercih edilir hale gelmiştir. Günümüz şartlarında ise genelde spesifik olarak bu tekniğe ihtiyacı olan hastalara uygulanır durumdadır. 

SAÇ EKİMİNDE FUE TEKNİĞİ 

FUT saç ekimi yöntemi kullanılan zamanlarda keşfi yapılan yöntemlerden biridir FUE saç ekimi tekniği.2017 yılı itibariyle en sık tercih edilen saç ekimi yöntemlerinin başında gelmektedir FUE saç ekimi tekniği. Tüm saç ekimi operasyonlarda olduğu gibi öncelikli donör bölgenin belirlenmesi ve saç ekiminin planlanmasıyla operasyona hazırlık yapılır. FUE saç ekimi yönteminde nakli yapılacak olan saç kökleri, özel micro uca sahip motorlar ile toplanır ve saç ekimine ihtiyaç duyulan bölgeye ekimi yapılır. Saç ekiminde FUE tekniğinin en önemli avantajlarından biri ise saç ekimi operasyonu sırasında gerek saç kökleri toplanırken gerek saç kökleri nakledilirken herhangi bir kesi yapılmadığından dolayı hem iz kalmaz hem de saç ekimi sonrası iyileşme çok daha hızlı sürede gerçekleşir. FUE saç ekimi tekniği ile bir seansta 5.000 ile 15.000 adet arasında saç teli için ekim yapmak mümkündür.  Saç ekiminde FUE tekniğinde deri şeritler halinde kesilmediğinden ve micro uçlar ile toplandığından dolayı donör bölge olarak enseye ek olarak kulak arkası bölgelerde tercih edilebilir.

SAÇ EKİMİNDE DHI TEKNİĞİ

Saç ekimi yöntemleri arasında sonradan giriş yapsa da günümüzün en yaygın tercih edilen operasyonları arasında yer alıyor DHI saç ekimi tekniği. DHI saç ekimi tekniğinde de tıpkı FUE saç ekimi tekniğinde olduğu gibi herhangi bir kesi veya dikiş olmadığından dolayı operasyon sonrası iz kalmaz. 

Saç ekimi teknikleri ile süreç yine aynı şekilde donör bölgenin belirlenmesi saç ekimi yapılacak bölgede kişiye özel planlama yapılması şeklinde ilerler. Sonrasında donör bölgeden toplanan saç kökleri saç ekimi yapılacak bölgeye nakledir. DHI saç ekimi tekniği ile saç ekimini diğer tekniklerden ayıran özellikle ise toplanan saç köklerinin nakledilmesi işlemidir. Bu operasyon FUE tekniği ile kısmi benzerlikler göstermektedir. DHI saç ekimi tekniğinde micro uçlarla toplanan saç kökleri, choi adı verilen özel bir teknikle ekilmektedir. Kalem tekniği olarak da adlandırılan bu metot sayesinde saç kökleri kalem tekniği sayesinde tek tek ekilir. Bu operasyonda saç köklerinin alınması veya nakledilmesi sırasında herhangi bir kesi veya dikiş olmadığından dolayı iyileşme süreside tıpkı FUE saç ekimi tekniğinde olduğu gibi oldukça hızlıdır.DHI saç ekimi tekniğinde en önemli avantaj ise ekim işleminin tek tek yapılması sayesinde elde edilen yoğunluktur. Aynı zamanda saçlarının çıkış yönünün belirlenmesi sonucunda yapılan ekimler ile çok çok daha doğan bir görünüm elde etmek mümkündür. 

Sizlerde saç ekimi hakkında merak ettiklerinizi sormak, saç ekimi fiyatları hakkında detaylı bilgi almak ve ücretsiz ön muayene randevusu için bizlerle iletişime geçiniz.