Saç Ekimi Kimlere Yapılır?

Blog

SAÇ EKİMİ KİMLERE YAPILIR?

Çağımızın en yaygın sorunlarının başında gelen ve birçok kaynağı olan saç dökülmesi ve kellik sorunlarını çözmek amacıyla birçok yöntem denenmiş ve an başarılı sonuç saç ekimi uygulamalarında elde edilmiştir. Saç dökülmesi için herhangi bir cinsiyet veya yaş kırılımı olmasa da ileri safhada dökülmeler sonucu oluşan kellik sorunu erkeklerde daha fazla oranla görülebilmektedir. 

Burada en önemli soru ise saç ekimi uygulamalarının her hastada aynı sonuçta başarı sağlayıp sağlamadığıdır. Bu merak ise beraberinde saç ekimi kimlere yapılır sorusunu getiriyor. 

Öncelikle saç ekimi ihtiyacının nasıl ortaya çıktığını ele almak ve sonrasında saç ekimine karar verilmesi gerekmektedir. Saç ekimine ihtiyaç yaratan birçok faktör vardır bunların bazıları, yaşa bağlı saç dökülmeleridir. Bu aynı zamanda hormonsal saç sorunları kategorisinde değerlendirilmektedir.  Saç ekimi kimlere yapılır sorusunu ise; hali hazırda mevcut saçlarında yoğun bir dökülme veya kellik sorunu yaşayanlara, herhangi bir kaza sonucunda kafa bölgesinde kısmi kellik oluşanlara, kısmi alın bölgesinde saç dökülmesi yaşayanlara, hastalıklar sonucunda saçsız kalan kişilere saç ekimi yapılması mümkündür. Hatta geçmişte saç ekimi yaptırıp memnun kalmayan veya istediği sonucu elde edemeyen kişilerde tekrar saç ekimi yaptırabilmektedir. 


Saç dökülmeleri sonrasında saç ekimi yapılması için belli kontroller ve tetkikler yapılabilmektedir. Saç dökülmesi sonrası saç ekimi için genellikle erkek tipi olarak tabir edilen dökülmelerde yapılmaktadır. Erkek tipi olarak tanımlanan dökülmelerde saçın zamanla cansızlaşması, incelmeye başlaması ve sonrasında dökülmesidir. Bu tip durumlarda saç ekimi ilk tercih edilen başarılı sonuçlar veren bir operasyondur. 

Saç ekimi uygulanan hastalarda saç kimi sonuçlarını etkileyen birçok detay mevcuttur. Bu operasyonlarda doğru tekniğin kullanılması saç ekimi yapan hekimin alanında profesyonel olması oldukça önemlidir ve saç ekimi operasyonunun başarısını direkt olarak etkilemektedir. Saç ekimi uygulamaları donör olarak belirlenen bölgeden alınan kıl köklerinin saç ekimi yapılacak bölgeye nakledilmesi operasyonudur. Saç ekimine uygunluk için donör bölgede oldukça önemlidir. Saç ekimi operasyonlarında donör bölge olarak öncelikle başın arka bölgeleri tercih edilmektedir. Ancak buralarda saç köklerinin yetersi olması durumunda göğüs bölgesi veya bacak gibi bölgelerden de kıl kökü nakli yapılabilmektedir. 


Saç ekimi için belirlenen kesin ve herkese uygulanan tek bir yöntem yoktur. Bu nedenle kimlere saç ekimi yapılır sorusu cevaplandıktan sonra, saç ekimi için uygun olduğunu düşünen adayların, diğer sorusu hangi yöntemle saç ekimi yaptırmalıyım şeklindedir.  

Saç ekimi yöntemleri gelişen teknolojiyle beraber oldukça gelişmiştir. Burada ki belirleyici faktör kişinin yaşadığı dökülmenin oranıdır. Saç dökülmesi bölgesel olarak mı yaşanıyor yoksa genel bir kellik sorunu mu mevcut bu analiz edilir. Bazı vakalarda sadece alın kısmında saç dökülmesi yaşanırken bazı vakalarda alın ve yan kısımlarda ki saçlar gayet sağlıklı büyürken kafanın tepe bölgesinde kısmi dökülmeler ve saç ekimi ihtiyacı olduğu görülebilmektedir. 

Sizlerde saç ekimi hakkında merak ettiklerinizi sormak, saç ekimi fiyatları hakkında detaylı bilgi almak ve ücretsiz ön muayene randevusu için bizlerle iletişime geçiniz.