Saç Ekimi Acı Verir mi?

Blog

SAÇ EKİMİ ACI VERİR Mİ?

Günümüzün en sık tercih edilen estetik operasyonları arasında yer alıyor saç ekimi uygulamaları. Geçmişten bugüne süre geliyor ve kadın erkek ayırt etmeden herkesin genel şikâyeti oluyor saç dökülmeleri ve sonrasında tekrar çıkmayan saçlar. 

Birçok yöntem denenmiş, doğal formüller geliştirilmiş ancak seyrek saçlara, bölgesel kalıcı saç dökülmelerine ve kellik sorunlarına en kesin çözüm saç ekimi tedavileri ile elde edilmiş durumda. Saç ekimi yaptırmak isteyen, saç ekimini araştıran kişilerin en tedirgin oldukları konu ise saç ekiminin acılı veya ağrılı bir operasyon olup olmadığıdır. Bu nedenle saç ekimi yaptıracak kişilerin en sık sorduğu soru ise ‘saç ekimi acı verir mi ‘ ‘saç ekimi acıtır mı?’ veya 'saç ekimi ağrılı mıdır’ şeklindedir. 

Saç ekimi uygulamaları operasyon öncesinde yapılan lokal anestezi sayesinde genel olarak ağrısız ve acısız operasyonlar arasında yer almaktadır. Saç ekimi operasyonlarında uygulanan lokal anestezi sayesinde hastalar herhangi bir acı veya ağrı hissetmez ve konforlu bir şekilde hizmet alırlar.

Saç ekimi tedavilerinden birden farklı yöntem ve teknik uygulanmakta olup her yöntemin sonrasında farklı semptomlar görülebilmektedir. Ancak operasyon esnasında herhangi bir acı veya ağrı olmadığı konusu kesin bilgidir. Saç ekimi operasyonlarında uygulanan lokal anestezi sayesinde kişi işlem sırasında herhangi bir acı veya ağrı hissetmezken, bilinci normal seyrindedir. Lokal anestezi ile sadece saç ekimi yapılacak olan bölgenin uyuşturulması ve hastanın operasyon sırasında herhangi bir acı veya ağrı hissetmemesi hedeflenmektedir. 


Bazı durumlarda özellikle ileri seviyede panik atak veya anksiyete sahibi, hastane iğne fobisi olan kişiler içinse sedasyonlu saç ekimi uygulanmaktadır. Sedasyon, saç ekimi operasyonu öncesinde, ağrı kesici ve aynı zamanda sedatif ilaç kombinasyonunun hastaya damar yoluyla verilmesi işlemidir. Sedasyon sonrasında hastada gevşeme, endişe ve paniğin ortadan kalmasıyla beraber hafif uyku hali görülmektedir. Sedasyonda tıpkı lokal anestezide olduğu gibi hasta bilincini etkilemez. 

Saç ekimi sonrasında saç ekimi yapılan bölgede, kızarıklıklar, kabuklanmalar, şişlikler ve morluklar görülebilmektedir. Yine saç ekimi sonrası ilk 48 saat içerisinde saç ekimi yapılan bölgede zaman zaman ağrı olması da gayet normal olarak kabul edilmektedir. Bu gibi durumlarda oluşan kabuklanmaların kesinlikle soyulmaması ve kendiliğinden iyileşmeye bırakılması önerilmektedir. Oluşan ödem ve ağrılar içinde hastalar mutlaka hekim önerilerini dikkate almalı, varsa hekimin verdiği ilaçlara devam etmelidir. 

Saç ekimi operasyonu sonrasında çok ağrı olur mu? Sorusunun cevabı kişiden kişiye değişkenlik gösterse de, saç ekimi sonrasında yaşanan ağrılar genel olarak minimum seviyelerde olup, ağrı kesicilerle geçebilecek ağrılardır. 


Saç ekimi yöntemlerinde, operasyonun öncesinde en tedirgin eden tekniklerin başında  FUT tekniği ile saç ekimi gelmektedir. Fut tekniği ile saç ekimi öncesinde hastalar genelde ‘ saç ekimi canımı acıtır mı’ ‘saç ekimi yapılırken ağrı hisseder miyim’ sorularını yöneltmektedir. Bunun temel sebebi ise FUT tekniği ile saç ekimi operasyonlarında donör bölgeden kök alını yapılırken derinin şeritler halinde kesilmesi sonrasında dikiş uygulanmasıdır. Ancak lokal anestezi ve sedasyonlu saç ekimi tüm saç ekimi tekniklerinde uygulandığından dolayı, FUT saç ekimi, FUE saç ekimi veya DHI saç ekimi tekniği ayrımı olmaksızın tüm saç ekimi operasyonlarında ağrı ve acı hissi olmadan saç ekimi yaptırmak mümkündür.

Ancak unutulmamalıdır ki böylesi önemli bir operasyonda, hem de saç ekimi esnasında doğru planlama hem de doğru şekilde anestezi uygulanması amacıyla mutlaka alanında uzman hekimlerden ve profesyonel sağlık kuruluşlarından hizmet alınması önemlidir. Profesyonel kurumlardan alınmayan hizmetler saç ekiminin başarısını da direkt olarak etkilemektedir. Maalesef ki bir çok kurum ve kuruluş saç ekimi uygulamalarında hizmet sunmaktadır. Ancak burada önemi olan şey bu konuda sektörün önde gelen firmalarından ve hekimlerinden hizmet almak, hekim ve kurumu iyi araştırmak ve gerekirse referans hastaları incelemektir. Merdiven altı olarak tabir edilen yerlerde yapılan saç ekimi uygulamalarında hem başarısız sonuçlar alınabileceği gibi hem de doğru teknik ve tedavi şeklinin uygulanmamasından kaynaklı acı veya sonrasında yoğun seviyede ağrılarla karşılaşmak mümkündür. 

Sizlerde saç ekimi hakkında daha detaylı bilgi almak, profesyonel sağlık kurumlarında uzman hekimlerimizce gerçekleştirilen saç ekim fiyatlarını öğrenmek ve ücretsiz ön muayene randevusu almak için bizimle iletişime geçiniz.