Saç Ekimi İçin Merak Edilenler

  • Ana Sayfa
  • Saç Ekimi İçin Merak Edilenler
Blog

SAÇ EKİMİ HAKKINDA MERAK EDİLENLER

SAÇ EKİMİ KAÇ SEANSTA TAMAMLANIR?

Saç ekimi operasyonlarında gerçekleşecek seans sayısı tamamen hastaya ekimi yapılacak olan greft sayısı ve saç ekimi tekniğiyle ilişkilidir. Bazı vakalarda saç ekimi operasyonu tek seansta tamamlanırken bazı vakalarda iki seans saç ekimi uygulanabilmektedir. Bu normal ve olağan bir durumdur. 

SAÇ EKİMİ ÖNCESİNDE SAÇ ANALİZİ ÖNEM MİDİR?

Saç dökülmelerinin ileri safhada çoğalması buna bağlık seyrek saç sorunu ve hatta kellik sorunlarının kalıcı çözümlerinin başında saç ekimi gelmektedir. Ancak saç ekimi her türlü saç dökülmesi akabinde ilk çözüm şekli olarak düşünülmemelidir. Saç ekimi öncesinde hastanın yaşadığı sorunların temel nedenleri tespit edilmelidir. Bu dökülmeler ve kellik sorunu saç ekimi ile kesin çözüme kavuşabilir mi bunlar analiz edilmelidir.

Bu gibi durumlarda, saç dökülmesinin nedenler, mevcut saçların yoğunluğu veya seyrekliği, saçın genel yapısının,  saç köklerinin ve dersinin analiz edilerek saç ekimine uygunluğu da incelenmelidir. Sonraki aşamada ise hangi saç ekimi tekniğinin kullanılacağına karar verilir ve saç ekimi operasyonu planlanır. Bu operasyonlarda ilk ve en önemli adım analizdir. 


SAÇ EKİMİ SONRASI KOMPLİKASYON OLUŞABİLİR Mİ?

Saç ekimi sonrası en çok merak edilen konulardan biride oluşabilecek komplikasyonlardır. Saç ekimi operasyonları sonrasında en genel risk olası enfeksiyonlardır. Bu enfeksiyon riski de ağırlıklı olarak FUT tekniği ile saç ekimi operasyonlarında görülmektedir. Operasyonda saç kökleri şeritler halinde kesi yapılarak alındığından dolayı sonrasında yapılacak dikişlerin maksimum hassasiyetle korunması gereklidir. Diğer teknikler içinde aynı hassasiyet gözetilmelidir. Bu nedenle hekimin önerilir mutlaka dikkate alınmalı temas sıfıra indirgenmeli ve varsa ilaçlar düzenli olarak kullanılmalıdır. 

SAÇ EKİMİ SONRASI KAÇINCI GÜN BANYO YAPILIR?

Saç ekimi operasyonlarındaki en önemli evrelerden bir diğeri de saç ekimi sonrası koruma evresidir. Saç ekimi yapıldıktan sonra ilk 48 saat kesinlikle herhangi bir temastan kaçınılmalıdır. Saç ekimi sonrasında saçın su ile temasında ilk yıkama işleminde de mutlaka hekim veya uzman kişilerden destek alınmalıdır. Bu ilk yıkama işleminde yanlış bir müdahale olması durumunda köklerinin zedelenmesi, tutmaması veya yön kaybı yaşaması muhtemeldir. Saç ekimi sonrasında 3 veya 4 gün beklenmeli ve saç öyle yıkanmalıdır. Kafa ve saç ekimi yapılan bölgeye kesinlikle su temasının önlenmesi ile banyo yapılmasında sakınca yoktur. Ancak banyo esnasında maksimum özen gösterilmesi gerekmektedir.  


SAÇ EKİMİNDE BAŞARI ORANI NEDİR?

Teknolojinin gelişmesiyle beraber saç ekimi operasyonlarında çok başarılı sonuçlar alındığını söylemek mümkündür. Özellikle saç ekimi tekniklerinin geliştirilmesi sayesinde hastaların ihtiyaçlarına yönelik doğru planlama ise başarılı sonuçlar almak olağandır. Burada önemli olan, doğru klinik, doğru hekim doğru hasta ve doğru saç ekimi tekniğinin bir arada olmasıdır. Her ne kadar başarılı bir hekim olsa da hastanın ihtiyacına çözüm sunan bir saç ekimi tekniği kullanılmadığında başarısız sonuçlar almakta olağandır. Ya da FUE tekniği ile saç ekimi birçok hastada başarılı sonuçlar sunsa da bazı hastalarda farklı teknikler kullanılması gerekebilmektedir. Yanlış saç ekimi tekniğinin kullanılması veya amatör hekimlerden hizmet alınması maalesef ki hayal kırıklıklarına sebep olabilmektedir. Eğer doğru hasta doğru hekim doğru saç ekimi tekniği ve doğru klinik denklemini başarılı oluşturduysanız saç ekimi operasyonundan da %100 başarı beklemeniz mümkündür. 

SAÇ EKİMİ SONRASI NORMAL HAYATA DÖNÜŞ?

Saç ekimi sonrası için iş ve normal hayata dönüş süresi için çok net bir tarih söylemek maalesef çok doğru ve mümkün değildir. Öncelikle operasyon sonrası iyileşme süresi kullanılan yönteme göre değişkenlik göstermektedir. FUE ve DHI saç ekimi tekniklerinde bu sure ortalama 2 haftada tamamlanıp saç ekimi yaptıran hasta başarılı olarak normal hayatına devam edebilmektedir. Ancak bazı saç ekimi tekniklerinde bu süre uzayabilmektedir. Bu nedenle genel olarak kullanılan tekniklerin sıklığına bakarak operasyon sonrası işe başlama ve normal hayata dönüş süresini 2 ile 4 hafta aralığında olarak belirtmek mümkündür. Bu süre bazı hastalarda iyileşme hızına bağlı daha da kısa olabilmektedir.